Aktuality Fórum Budopedia E-shop FAQ Kontakty
Škola Dokan BSK Členstvo Kurzy & Semináre Iga Ryu Kenpó Karate Karate pre deti Praktická sebaobrana Kobudó Ninjutsu Kyudo
Citáty majstrov:
Dnes je 18-9-2024, meniny má Eugénia
pasik
Aktuality
Kurzy a semináre
Vyhľadávanie:
Členská zóna
Video materiály
Anketa
Aká oblasť bojových umení vás zaujíma najviac ?
Sebaobrana
43%
Práca s energiou
22%
Filozofia Budó
17%
Zbrane
11%
Kondícia
5%
podujatia.sk univerzitka.com fightsport.sk http://www.realityak.sk/ http://www.agrifarmi.sk/

Zápisok – seminár Geri waza

29. marca som využil možnosť zúčastniť sa seminára v Bratislave s ústrednou témou Geri waza (techniky kopov). Vopred sa Vám priznám, že som zažil oveľa viac, ako som si predstavoval, keď som ráno mieril vlakom zo Žiliny do Bratislavy. Čo presne je obsiahnuté pod slovom "viac" sa budem snažiť stručne, ale výstižne popísať v nasledujúcich riadkoch.

Samotnému nácviku kopov predchádzala rozcvička ne wazy (techniky boja na zemi), po ktorom nasledovalo dôležité (v mojom prípade až bolestivé, hehe) naťahovanie svalstva. Pri niektorých "naťahovačkách" hlavne pre použitie v yoko geri (kop do boku) a ushiro geri (kop do zadu) som musel poriadne zatínať zuby, aby som stiahnuté svalstvo na chrbte dostal do správnej polohy.

Popri strečingu, ako aj počas nácviku kopov, ktoré po ňom nasledovalo, som si uvedomil, aké zložité, ale veľmi podstatné je vybudovať si dobrý základ pre praktiku tej správnej techniky.  Bez tohto základu  je podľa môjho názoru  akýkoľvek kop či úder iba prázdne máchanie nohami a päsťami vo vzduchu.

 

Rozhovor počas prestávky sa niesol v znamení výkladu zmysla BU DÓ, pod vedením Ivky Strelcovej a Tomáša Sokola. Som presvedčený, že nie len mne, ale aj ostatným, ktorí sa do rozhovoru aktívne zapojili sa otvorili nové náhľady na aspoň čiastočný obraz, ktoré slovo BU DÓ stelesňuje. Nájsť si v živote svoje miesto, na ktorom budem prospešný nie len pre mňa, ale aj pre druhých, je jedna z ústredných myšlienok, ktoré som si z rozhovoru odniesol. Osobne ju považujem za existenčnú, čo pre mňa znamená, že človek môže nad ňou uvažovať a zdokonaľovať ju po celý život, na rozdiel od techniky, ktorá ako povedal Tomáš "má svoje hranice".

Praktikovanie kopov po rozhovore, ako aj ich samotný nácvik prebiehal pod drobnohľadom senseia Milana Poliaka, ktorému sa chcem úprimne poďakovať za realizáciu samotného seminára. Som presvedčený, že mám pred sebou ešte veľa tréningových hodín, kým do svojej techniky vnesiem takú razanciu a zároveň ľahkosť, s akou kope on.

V závere chcem prostredníctvom príspevku poďakovať Ivke, Tomášovi, ako aj všetkým, ktorí sa na seminári zúčastnili a pomohli mi sa opäť posunúť na ceste DÓ, na ktorej som nikdy nekráčal a ani nebudem kráčať sám.

Pre pridanie komentárov sa musíte prihlásiť do členskej zóny
nacitavam
zavrieť